مقدمه

پیشگفتار

همه مارها نمي خزند

یک برنامه کامپیوتری مجموعه ای از دستوراتی هستند که کامپیوتر را وادار به انجام کاری خاص می کند. در اصل دستوارت شامل قسمت های فیزیکی کامپیوتر نیستند: مثل سیم هاء میکروچیپست های کارت ها، درایو سخت، و امثال این ها – اما چیزهای پنهان در پشت پرده در کارند. یک فرآیند کامپیوتری، که در اینجا معمولا با نام “برنامه از آن یاد می کنیم مجموعه ای از فرمان هاست که به سخت افزار دستور اجرای کاری را می دهد نرم افزارها مجموعه ای از برنامه های کامپیوتر هستند.

بدون برنامه های کامپیوتر، تقریبا تمام وسایلی که روزانه از آنها استفاده می کنید با استفاده می شدند و با کارایی آنها به مرور زمان کاسته می شد. برنامه های کامپیوتری، به یک حالت یا حالتی دیگر نه تنها کامپیوتر شخصی شما را کنترل می کنند، بلکه سیستم های بازی، گوشی ها و جی پی اس در ماشین ها را کنترل می کنند. نرم افزارها همچنین چیز هایی مثل تلويزيون ال سی دی شما و کنترل آن را کنترل می کند. همین طور برای رادیو های جدید، چراغ راهنمایی، چراغ تیر برق خیابان ها، نشانه های قطار، و حتی يخچال هاء موتور ماشین ها و آسانسور ها با برنامه ها کنترل می شوند.

برنامه ها کمی مثل تفکر هستند. اگر شما قدرت تفکر نداشتید، شاید فقط روی زمین می نشستید، و هیچ کاری انجام نمی دادید. فکر اینکه از روی زمین بلند شو یکه فرمان است که به بدن شما دستور ایستادن را می دهد. طبق این روال برنامه ها به کامپیوترها دستور می دهند اگر می دانید که چطور برنامه کامپیوتری بنویسید، می توانید خیلی از کارهای مفید را انجام دهید. البته شاید نتوانید برنامه ای برای کنترل ماشین های چراغ های راهنمایی، با یخچال ها (خوب، حداقل نه در اول راه) بسازید. اما می توانید صفحات وب، سرویس های کار آمد، بازی های شخصی، یا حتی یک برنامه برای کمک به تکالیف خود خلق نمایید.

اگر دنبال راهی هستید تا حرفه ایی شوید و یا اینکه در کمترین زمان ماهرترین برنامه نویس شوید. پس پیشنهاد ما را بپذیرید و به پایتون خوش آمدید. زیرا پایتون یکی از بهترین زبان های دنیاست و در عین سادگی و سرعت به شما قدرت را هم می بخشد. و اما درباره ی زبان برنامه نویسی پایتون توجه شما را به ادامه آموزش ها و سایت جلب می نماییم.

زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون یک زبان برنامه نویسی رایگان، متن باز، همه منظوره و مفسری می باشد که دامنه گسترده ایی از حوزه های نرم افزاری را پوشش می دهد. نظیر: گوشی های وب، دسکتاپ بازی، گرافیک، سروره دستگاه های صنعتی و …..

زبان پایتون توسط Guido van Rosm و همکارانش در سال 1980 ساخته شد که در اصل، نخست به عنوان پروژه ABC بود، بعدها به دلیل اینکه اهداف پروژه ABC دست بافتنی نشده پروژه Python را شروع کردند زبان برنامه نویسی پایتون از قدرت و سرعت بسیار بالایی برخوردار می باشد که در اکثر سرورها و سیستم عامل های دسکتاپ که بر پایه یونیکس می باشند، پایتون در نقش یک ابزار اساسی و بسیار کارآمد قرار دارد که به صورت پیش فرض نصب می باشد.

در ضمن اگر شما در دنیای برنامه نویسی تازه وارد و مبتدی هستید، حتما توصیه می شود که پایتون بهترین انتخاب برای شما در زمینه برنامه نویسی می باشد، زیرا که در عین اینکه از سرعت و قدرت بالایی برخوردار هست دارای ساختاری بسیار ساده و آسان می باشد، پس یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم پایتون یادگیری بسیار سریع و آسان أن هست بطوری که یکی از اهداف ساخت پایتون سادگی و خوانایی کد برنامه بود. از قدرت زبان برنامه نویسی پایتون می توان به قدرت شی گرایی فوق العاده آن اشاره کرد، که در حقیقت در هنگام برنامه نویسی از قدرت مانور بسیار بالا و همچنین با جدا سازی بخش ها قادر خواهید بود سازگاری و انعطاف پذیری بالایی به برنامه خود ببخشید، تا آنجا که امکان دارد بخش های کلاس ها و ماژول ها در تداخل حداقلی با یکدیگر بسازید.

یکی از خاصیت های جالب پایتون، خاصیت چسب بودن آن است، به طوری که به راحتی می توان از توابع و ماژول های نوشته شده در بقیه زبان ها (C C++ .java و…) در پایتون بهره برد

یکی از مهمترین ویژگی های پایتون وجود كتابخانه های بسیار غنی و کارآمد آن می باشد. این کتابخانه ها سال های سال دوام خود را حتی با تغيير ورژن های گوناگون پایتون حفظ می کنند که تکیه بر اصل ماندگاری دارند. شما برای خیلی از کارهای دیگر نیاز به نوشتن ابزارهای کاربردی با اختراع چرخ از ابتدا نخواهید داشت، زیرا که در اغلب موارد نیاز شما در کتابخانه ها موجود خواهد بود در ادامه آموزش ها سعی ما بیشتر کارایی و سطح کیفیت بالای آموزش پایتون می باشد.

با ما همراه شوید…