انتخاب ویرایشگر

انتخاب ویرایشگر

برای کد نویسی و توسعه ی نرم افزار با هر زبان برنامه نویسی، در ابتدا به یک محیط توسعه نیاز است.

پایتون زبان بی توقعی است وبرای تغییر اسکریپت های آن از هر ویرایشگر ساده ای ای مانند برنامه Notepad در سیستم عامل ویندوز می توان استفاده نمود.

با این حال، نوشتن برنامه های پایتون تنها با استفاده از یک ویرایشگر متن ساده اگر چه ممکن ولی سخت و زمان بر است. به خصوص در ایجاد برنامه های پیچیده که نیاز به دقت بسیار بیشتری دارند. در این مواقع بهتر است از یک (IDE (Integrated Development Environment یا محیط یکپارچه توسعه نرم افزار استفاده نمود IDE نرم افزاریست که علاوه بر یک ویرایشگر متن پیشرفته ابزار های مفید دیگری در راستای افزایش سرعت و دقت برنامه نویسی و همچنین کمک به عیب یابی (Debug) کد های برنامه و یا حتی در مواردی حل آن ها نیز ارائه می دهد. برای زبان پایتون IDE های بسیاری رایگان و یا تجاری) در دسترس است. در این درس به معرفی و مقایسه برخی از ویرایشگرهای مناسب برای زبان برنامه نویسی پایتون می پردازیم

نکته ای که باید به آن توجه نمایید این است که امروزه تعداد بسیار زیادی IDE در دسترس است و اکثر آن ها کار مشابهی انجام می دهند و در کل تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند پس نیازی نیست وسواس بیش از حد در انتخاب IDE نشان دهیم: آنچه که موجب افزایش کیفیت یک برنامه می شود توان برنامه نویس است نه توان محیط توسعه آن.

Capture

Capture

Notepad++

Capture

این نرم افزار تنها یک ویرایشگر متن حرفه ای است. و امکانات و ویژگی های یک IDE را ندارد.

این برنامه رایگان و متن باز بوده و برای جایگزینی نرم افزار notepad ویندوز توسعه یافته است. این ویرایشگر مناسب کسانی است که تنها دنبال یک برنامه بسیار سبک و کم حجم جهت کد نویسی به زبان پایتون در ویندوز هستند. این نرم افزار نسخه ای برایسیستم عامل گنو لینوکس ندارد.

چرا که ویرایشگر پیشفرض آن یعنی همان gedit میتواند پاسخگوی این دست نیاز ها باشد. با این حال این برنامه شامل امکانات کمکی زیادی است که از میان ویژگی های آن میتوان به برجسته سازی کلمات، کامل سازی خودکار دستورات، رعایت تو رفتگی و امکان استفاده از آنبرای طیف بسیار وسیعیاز زبان ها را بیان نمود.این برنامه از اینترنت به صورت راگان قابل دریافت است و نصب آن در ویندوز به سادگی انجام میپذیرد.

sublime tex

Capture

این برنامه یک ویرایشگر پیشرفته، کامل، کم حجم، سبک و با امکانات فراوان است. شاید تنها نکته منفی، عدم رایگان بودن و متن باز بودن آن باشد.

از ویژگی های آن میتوان به امکان تعریف پروژه، ایجاد snippet، پرش به قسمت خاصی از کد، اعمال تغییرات دسته جمعی و ظاهری ساده و زیبا اشاره نمود.

IDLE

Capture

برنامه IDLE توسط تیم توسعه پایتون و به عنوان IDE استاندارد پایتون ارائه میگردد. این برنامه توسط زبان پایتونپیاده سازی شده و در سیستم عامل ویندوز و سیستم عامل های شبه یونیکس قابل نصب است.IDLE برنامه خوبی برای نوشتن و اجرای کد های پایتون است ولی دارای امکانات کاملی نمیباشد. این برنامه شامل یک ویرایشگر متن برای ایجاد اسکریپت، با امکان برجسته سازی کلمات و رعایت خودکار تو رفتگی و… میباشد. که در کنار آن یک محیط تعاملی مجزا نیز برای اجرای اسکریپت ارائه میگردد.امکان گرفتن پیشنهاد دستورات در این برنامه به وسیله فشردن کلیدهای ترکیبی CTRL و SPACE صفحه کلید در دسترس قرار میگیرد.

همچنین این برنامه به همراه نصب برنامه پایتوندر سیستم هامل های ویندوز و مک او اس نصب میگردد و برای نصب آن در گنو لینوکس، متناسب با نسخه پایتون و نوع توزیع سیستم عامل از دستور زیر استفاده میشود.